Araskam ®
wtorek: 09:00 - 14:00
czwartek: 13:00 - 17:00
ul. Kościuszki 22 lok. 7
78-400 Szczecinek
STATUT
STOWARZYSZENIA
RODZINNY OGRÓD
DZIAŁKOWY
"ZJEDNOCZENIE"
w SZCZECINKU
uchwalony na zebraniu wszystkich działkowców korzystających z działek na podstawie prawa do działki , odbytego w dniu 08 maja 2014 roku.
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne.
§ 1
Stowarzyszenie Rodzinny Ogród Działkowy ‘’ Zjednoczenie ’’ w Szczecinku zwane dalej Stowarzyszeniem, jest samodzielną, samorządną i demokratyczną organizacją społeczną, powołaną do reprezentowania oraz obrony praw i interesów swych członków.
Stowarzyszenie działa zgodnie z Konstytucją RP, postanowieniami ustawy Prawo o Stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 roku, ustawą o Rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku, postanowieniami niniejszego statutu i regulaminami wewnętrznymi. Stowarzyszenie przestrzega również porządku prawnego i określonego w innych ustawach.
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Szczecinek.
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem miasta i gminy Szczecinek: powiatu szczecineckiego oraz województwa zachodniopomorskiego.
Stowarzyszenie działalność swą opiera w zasadzie na pracy społecznej ogółu członków. Przewiduje się jednak możliwość powołania biura lub zatrudnienia pracowników dla prowadzenia działalności statutowej i organizacyjnej.
Stowarzyszenie ma prawo używać własnej flagi, sztandaru, godła, odznak, wyróżnień i pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania, z ograniczeniami wynikającymi z art. 5 ust. 2 ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.
Stowarzyszenie działa poprzez organy ustanowione niniejszym statutem.
Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
§ 2
Użyte w niniejszym statucie określenia oznaczają:
Stowarzyszenie – Stowarzyszenie Rodzinny Ogród Działkowy ‘’ Zjednoczenie ’’
Członek – członek zwyczajny, członek wspierający lub członek honorowy,
Członek uprawniony do głosowania – członek zwyczajny,
Działkowiec – należy przez to rozumieć pełnoletnią osobę fizyczną uprawnioną do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki,
Dzierżawca – osoba fizyczna , która posiada umowę dzierżawy działki,
Osoby bliskie – małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia;
Przydział działki – ustanowienie prawa do działki polegającego na uprawnieniu do używania działki i pobierania z niej pożytków,
Głosy – głosy ‘’za’’, ‘’przeciw’’, lub ‘’wstrzymujące się’’ oddane podczas głosowania w sposób zgodny ze statutem,
Zwykła większość – oznacza więcej głosów oddanych ‘’za’’ niż ‘’ przeciw’’ , głosy wstrzymujące się nie są wliczane do wyniku,
Bezwzględna większość – jest wówczas kiedy liczba głosów ‘’za’’ jest większa od sumy głosów ‘’ przeciw ‘’ i ‘’wstrzymujących się’’,
Większość kwalifikowana – jest wówczas kiedy liczba głosów ‘’za ‘’ jest większa od 75 % całkowitej ilości głosów organu władzy, a w przypadku walnego zebrania przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania,
Organ Stowarzyszenia – zarząd, komisja rewizyjna, komisja rozjemcza oraz walne zebranie członków
Władze Stowarzyszenia , organ władzy – zarząd , komisja rewizyjna i komisja rozjemcza,
Organ wyższego stopnia – w stosunku do zarządu, komisji rewizyjnej i rozjemczej organem wyższego stopnia jest walne zebranie członków Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ II
Cele i sposoby działania.
§ 3
Stowarzyszenie , z zastrzeżeniem ust. 15 prowadzi ogrody działkowe w sposób zrównoważony, zapewniający jego członkom , działkowcom , ich rodzinom i osobom bliskim : zaspokojenie potrzeb, aktywny wypoczynek, rekreację oraz możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych i nasadzeń przede wszystkim na własne potrzeby.
Stowarzyszenie umożliwia korzystanie z działki, która jest podstawową jednostką przestrzenną w ogrodzie, a jej powierzchnia, granice i użytkowanie powinny być zgodne z regulaminem i planem zagospodarowania uchwalonym przez Stowarzyszenie.
Stowarzyszenie, z zastrzeżeniem ust. 15 zapewnia stały dostęp do infrastruktury technicznej ogrodów oraz możliwość korzystania z urządzeń, budynków i budowli będących jego własnością, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez członków i działkowców oraz ich rodziny i osoby bliskie.
Stowarzyszenie tworzy sprzyjające warunki i uchwała regulaminy określające szczegółowe zasady dotyczące zagospodarowania i użytkowania działek oraz funkcjonowania i zagospodarowania ogrodów, zgodne z zasadami współżycia społecznego i obowiązującymi przepisami prawa.
Stowarzyszenie chroni prawa i interesy swych członków wobec innych podmiotów i osób trzecich.
Stowarzyszenie działa na rzecz wszechstronnego, proporcjonalnego rozwoju ogrodów działkowych , szerzy zamiłowanie do obcowania z pięknem natury, uprawy działek i pielęgnowania ogrodów przez samych członków, ich rodziny jak również ich osoby bliskie.
Stowarzyszenie propaguje wśród społeczeństwa ideę ogrodnictwa i upowszechnia wiedzę ekologiczną.
Stowarzyszenie jako osoba prawna upowszechnia działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, oświatową, wychowawczą, patriotyczną, sportową, krajoznawczą i turystyczną.
Stowarzyszenie może organizować imprezy, konferencje, seminaria, szkolenia, wykłady i prelekcje.
Stowarzyszenie może wypowiadać się w sprawach publicznych, może też wydawać książki , czasopisma i broszury związane z celami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie może prowadzić młodzieżowe koła zainteresowań, kursy i szkolenia oraz warsztaty twórcze umożliwiające rozwój zainteresowań przyrodniczych, technicznych, kulturalnych i sportowych.
Stowarzyszenie w realizacji swoich celów współpracuje z organami władzy rządowej, samorządowej, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami oraz organizacjami o podobnych celach statutowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
Budowę i rozbudowę oraz utrzymanie we właściwym stanie infrastruktury, budynków, budowli i urządzeń przeznaczonych do wspólnego i równoprawnego z nich korzystania ( z zastrzeżeniem ust. 15 ),
Gromadzenie funduszy i rozwój Stowarzyszenia w sposób zapewniający jego członkom i ich rodzinom, aktywny wypoczynek i rekreację,
Zarządzanie oraz prowadzenie prac inwestycyjnych i remontowych na terenie ogrodów w sposób proporcjonalny do zajmowanej powierzchni ( z zastrzeżeniem ust.15 ),
Wszechstronne działanie na rzecz rozwoju i ochrony środowiska przyrodniczego,
Organizowanie i udzielanie pomocy oraz poradnictwo w zakresie zagospodarowania działek i prowadzenia upraw ogrodniczych,
Podnoszenie standardów ekologicznego otoczenia,
Propagowanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie zdrowego trybu życia,
Organizowanie, wspieranie, kształtowanie i rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży,
Upowszechnianie wiedzy, zwłaszcza poprzez kursy, szkolenia i prowadzenie działalności wydawniczej,
Prowadzenie działalności społecznej, charytatywnej, socjalnej, wychowawczej, wypoczynkowej, rekreacyjnej i innej na rzecz członków Stowarzyszenia i ich rodzin oraz społeczności lokalnej,
Udzielanie pomocy członkom Stowarzyszenia w szczególnych przypadkach losowych w formie wsparcia materialnego poprzez ulgi w opłatach na rzecz Stowarzyszenia,
Podejmowanie innej działalności , zmierzającej do stałego rozwoju Stowarzyszenia.
14. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą , na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału miedzy jego członków.
15. Realizacja celów określonych w ust. 1, 3, 13, pkt. 1 i 3 nastąpi po uzyskaniu tytułu prawnego do użytkowania lub zarządzania gruntami , na których usytuowany jest rodzinny ogród działkowy w Szczecinku.
ROZDZIAŁ III
Członkowie Stowarzyszenia i dzierżawcy.
§ 4
Rodzaje członkostwa, prawa i obowiązki.
Członkostwo w Stowarzyszeniu jest otwarte dla wszystkich, beż względu na rasę, płeć, język, pochodzenie społeczne i etniczne lub poglądy polityczne.
Działkowiec , który ma prawo do działki oraz dzierżawca posiadający umowę dzierżawy nie ma prawa zmieniać przeznaczenia użytkowanej działki naruszać jej granic, ani wykonywać na niej działalności gospodarczej uciążliwej dla innych członków Stowarzyszenia.
Członkowie Stowarzyszenia, działkowcy i dzierżawcy odpowiadają za szkody wyrządzone przez siebie , członków rodziny i osoby bliskie oraz osoby obce wprowadzone przez nich na teren ogrodu i są zobowiązani do pokrycia poniesionych z tego powodu strat i dodatkowych kosztów zadośćuczynienia wobec członka Stowarzyszenia, innego działkowca jak również wobec Stowarzyszenia.
W przypadku stwierdzenia wyrządzonej szkody, umyślnej lub nieumyślnej , zarząd na pisemny wniosek poszkodowanego lub z własnej inicjatywy może zobowiązać członka Stowarzyszenia, działkowca lub dzierżawcę do naprawienia powstałej szkody, pokrycia kosztów jej usunięcia lub zadośćuczynienia.
Członkami Stowarzyszenia mogą być:
1/ osoby fizyczne pełnoletnie, zamieszkałe na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2/osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą być jedynie członkami wspierającymi Stowarzyszenie.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na :
1/ członków zwyczajnych
2/ członków wspierających
3/ członków honorowych
Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełna zdolność do czynności prawnych i nie jest pozbawiona praw publicznych. Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych na stępuje na mocy uchwały zarządu.
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, deklarująca wsparcie dla realizacji celów statutowych poprzez udzielenie pomocy finansowej lub rzeczowej na rzecz Stowarzyszenia.
Ubiegający się o członkostwo wspierające składa pisemne oświadczenie woli o chęci przystąpienia do Stowarzyszenia . Oświadczenie to składa się w postaci deklaracji o członkostwie wspierającym, według wzoru ustalonego przez Stowarzyszenie.
Przyjęcie w poczet członków wspierających następuje na mocy uchwały zarządu.
Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój i realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
Członków honorowych przyjmuje zarząd lub walne zebranie w drodze uchwały , na podstawie pisemnego wniosku dwóch członków Stowarzyszenia.
Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
Dzierżawcą jest osoba fizyczna nie będąca członkiem Stowarzyszenia, która dzierżawi działkę na terenie , do którego Stowarzyszenie nabyło i posiada stosowne uprawnienia. Zawarcie i rozwiązanie umowy dzierżawy działki należy do zwykłych czynności zarządu, decyzja podejmowana jest w formie uchwały zarządu.
Członek zwyczajny ma prawo do :
1/ zwracania się do organów Stowarzyszenia o ochronę swoich praw i interesów w zakresie członkostwa w Stowarzyszeniu i prawa do działki,
2/ udziału w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia,
3/ jednego głosu podczas walnego zebrania członków Stowarzyszenia,
4/ czynnego i biernego prawa wyborczego do wszystkich organów Stowarzyszenia,
5/ zgłaszania opinii, wniosków i postulatów do organów Stowarzyszenia,
6/ uzyskiwania informacji w sprawie działalności Stowarzyszenia,
7/ wglądu w dokumentację dotyczącą jego członkostwa i prawa do działki,
8/ udziału w zebraniu organu Stowarzyszenia, na którym podejmowana jest uchwała dotycząca jego osoby, zabierania głosu i składania wyjaśnień,
9/ składania odwołań od uchwał i przeczę organów Stowarzyszenia bezpośrednio dotyczących jego osoby,
10/ dochodzenie swoich praw i roszczeń przed sądami powszechnymi,
11/ złożenie wniosku o przydział innej działki lub zamiany działek,
12/ wskazanie osoby bliskiej wspólnie użytkującej z nim działkę jako swojego następcy na wypadek śmierci, której zarząd powinien przyznać prawo do działki,
13/ odszkodowanie do mienia na działce stanowiące własność w przypadku likwidacji Stowarzyszenia lub części ogrodu, na której ma prawo do działki,
14/ korzystanie z poradnictwa w zakresie zagospodarowania działki i upraw ogrodniczych,
15/ udziału w pracach na rzecz realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
16/ korzystanie ze świadczeń wynikających z realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
17/ noszenie znaczka organizacyjnego i innych odznak Stowarzyszenia,
18/ korzystania z urządzeń i obiektów stanowiących własność Stowarzyszenia,
19/ zagospodarowanie działki zgodnie z regulaminem Stowarzyszenia i własnymi potrzebami,
20/ niezakłóconego korzystania z prawa do działki na warunkach określonych w niniejszym statucie i regulaminie Stowarzyszenia,
Członek zwyczajny obowiązany jest do:
1/ przestrzegania przepisów prawnych, postanowień statutu , regulaminów i uchwał organów Stowarzyszenia oraz zasad współżycia społecznego, zagospodarowania , użytkowania i uprawiania działki zgodnie ze statutem, regulaminami Stowarzyszenia oraz ustawami i lokalnymi przepisami,
2/ regularnego uiszczania bieżących opłat naliczanych przez zarząd Stowarzyszenia w ustalonych terminach, w szczególności za energię elektryczną, wodę miejską oraz wywóz odpadów komunalnych, a w przypadku zwłoki – uiszczenie zaległych opłat wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi,
3/ uiszczenie opłat na rzecz ogrodu oraz innych opłat uchwalonych przez walne zebranie członków Stowarzyszenia w ustalonych terminach, a w przypadku zwłoki – uiszczenie zaległych opłat wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi,
4/ uczestniczenia w zebraniach dotyczących funkcjonowania Stowarzyszenia,
5/ brania czynnego udziału w życiu i w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
6/ otaczania opieką majątku Stowarzyszenia i mienia użytkowników działek,
7/ przestrzegania zasad współżycia społecznego,
8/ dbania o dobre imię Stowarzyszenia i innych jego członków,
9/ działanie w interesie Stowarzyszenia i jego członków,
10/ aktualizowanie danych osobowych, numeru telefonu kontaktowego i adresu do korespondencji.
Członek wspierający ma prawo:
1/ uczestniczenia w zebraniach organów Stowarzyszenia z głosem doradczym , bez prawa do głosowania,
2/ zgłaszanie opinii, wniosków i postulatów do organów Stowarzyszenia,
3/ uzyskiwanie informacji o realizacji wspieranych celów,
4/ noszenie znaczka organizacyjnego i innych odznaczeń Stowarzyszenia,
5/ udziału w festynach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
6/ korzystanie z urządzeń i obiektów będących własnością Stowarzyszenia,
7/ pozyskiwanie zwolenników dla realizacji statutowych celów Stowarzyszenia,
8/ zwracanie się do organów Stowarzyszenia w sprawach dotyczących rozwoju Stowarzyszenia,
9/ zadeklarowanie na rzecz Stowarzyszenia pomocy finansowej lub rzeczowej,
10/ złożenie wniosku i dopisanie do listy osób oczekujących na przydział działki, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym statucie,
11/ udział we wszystkich zebraniach organów Stowarzyszenia , na których podejmowane sa uchwały dotyczące jego osoby, zabieranie głosu i składanie wyjaśnień.
Członek wspierający zobowiązany jest do :
1/ przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał organów Stowarzyszenia,
2/ godnego reprezentowania Stowarzyszenia,
3/ działania w interesie Stowarzyszenia i jego członków,
4/ wywiązywanie się z zadeklarowanej formy wsparcia i terminowego uiszczania zadeklarowanej pomocy finansowej lub rzeczowej w każdym roku członkostwa, przy czym minimalna roczna pomoc finansowa lub rzeczowa nie może być mniejsza od składki członkowskiej ustalonej przez walne zebranie Stowarzyszenia,
5/ aktualizowanie danych osobowych, numeru kontaktowego i adresu do korespondencji.
Nie uiszczanie minimalnej pomocy finansowej lub rzeczowej przez kolejne dwa lata powoduje skreślenie osoby z listy członków wspierających oraz listy członków oczekujących na przyznanie prawa do działki.
Członek honorowy ma prawo do:
1/ uczestniczenia w zebraniach organów Stowarzyszenia z głosem doradczym, bez prawa do głosowania,
2/ zgłaszanie opinii, wniosków i postulatów do organów Stowarzyszenia,
3/ noszenie znaczka organizacyjnego i innych odznaczeń Stowarzyszenia,
4/ udział w festynach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
5/ korzystanie z urządzeń i obiektów będących własnością Stowarzyszenia,
6/ pozyskiwanie zwolenników dla realizacji statutowych celów Stowarzyszenia,
7/ udziału we wszystkich zebraniach organów Stowarzyszenia, na których podejmowane są uchwały dotyczące jego osoby, zabieranie głosu i składanie wyjaśnień.
Członek honorowy zobowiązany jest do :
1/ przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał organów Stowarzyszenia,
2/ uczestniczenia w uroczystych i jubileuszowych zebraniach Stowarzyszenia,
3/ godnego reprezentowania Stowarzyszenia.
§ 5
Tytuły honorowe, odznaczenia i wyróżnienia.
Osobie fizycznej , która szczególnie zasłużyła się w realizacji statutowych celów Stowarzyszenia , zarząd lub walne zebranie może nadać tytuł ‘’ Honorowego Członka ‘’ lub ‘’ Honorowego Prezesa’’ i odznakę Stowarzyszenia.
Organ , który ma prawo wybierać przewodniczącego komisji statutowej, może nadać tytuł ‘’ Honorowego Przewodniczącego’’ i odznakę Stowarzyszenia.
Członkowi Stowarzyszenia w dowód uznania za zaangażowanie i wieloletnią pracę w organach Stowarzyszenia, zarząd może nadać tytuł ‘’ Zasłużony Członek” i odznakę Stowarzyszenia.
Członkowi Stowarzyszenia za prace na rzecz ogrodu, szczególna działalność społeczną oraz wzorowe prowadzenie działki zarząd może nadać tytuł ‘’ Zasłużony Działkowicz ‘’ i odznakę Stowarzyszenia, może też wyróżnić dyplomem uznania lub w inny sposób przewidziany regulaminem.
Odznaka „ Honorowy Członek’’, ‘’ Honorowy Prezes’’, ‘’Zasłużony Członek’’, ‘’ Zasłużony Działkowicz ‘’ może być : brązowa, srebrna, złota.
Warunki i tryb nadawania tytułów honorowych, dyplomów i odznak określa regulamin uchwalony przez walne zebranie członków Stowarzyszenia.
§ 6
Nadanie członkostwa i prawa do działki. Zawarcie umowy dzierżawy działki.
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która na warunkach określonych w niniejszym statucie złoży pisemną deklarację.
Członek Stowarzyszenia, który uzyskał tytuł prawa do działki , w rozumieniu niniejszego statutu jest jej działkowcem i użytkuje działkę na warunkach określonych w statucie i regulaminach Stowarzyszenia.
Przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia następuje na mocy uchwały zarządu.
Przydział działki następuje poprzez podjęcie uchwały zarządu na pisemny wniosek członka Stowarzyszenia lub osoby ubiegającej się o dzierżawę działki.
Wniosek o nadanie członka zwyczajnego, zawarcie umowy dzierżawy lub przydział działki , zarząd powinien rozpatrzeć w terminie 2 miesięcy od daty złożenia deklaracji.
Zarząd przydzielając działkę uwzględnia pierwszeństwo według zasad określonych w niniejszym statucie.
Przydział działki jest równoznaczny z przyznaniem prawa do działki współmałżonkowi, rodzinie i osobom bliskim.
Zarząd ma prawo do odmowy przyznania członkostwa w Stowarzyszeniu w przypadku powzięcia istotnych informacji o złej opinii kandydata , jego działaniu na szkodę ogrodu lub innych działkowców posiadających prawo do działki, albo powzięcia innych ważnych informacji od obecnych członków Stowarzyszenia, przemawiających za odmową przyznania członkostwa.
Zarząd ma prawo do odmowy zawarcia umowy dzierżawy działki, w przypadku powzięcia istotnych informacji o złej opinii kandydata, jego działaniu na szkodę ogrodu lub innych działkowców, albo powzięcia innych ważnych informacji od obecnych członków Stowarzyszenia, przemawiających za odmową zawarcia umowy dzierżawy działki.
Zarząd ma prawo do odmowy przyznania prawa do działki, odmowa następuje w formie uchwały zarządu z uzasadnieniem i pouczeniem o prawie i trybie odwołania.
Po uzyskaniu decyzji prawa do działki członek Stowarzyszenia wpłaca :
1/ wpisowe,
2/ opłatę inwestycyjną,
3/ opłatę na rzecz ogrodu,
4/ pozostało opłaty uchwalone przez walne zebranie zgodnie z niniejszym statutem ,
Osoba zwolniona z uiszczenia opłaty inwestycyjnej to:
1/ członek Stowarzyszenia przy zamianie działek,
2/ współmałżonek lub osoba bliska dopisana do działki albo przyjmująca działkę po zmarłym członku Stowarzyszenia,
3/ były współmałżonek członka Stowarzyszenia, przejmujący działkę po rozwodzie,
4/ nowo przyjęty członek Stowarzyszenia, posiadający prawo do działki, nabyte uprzednio na mocy decyzji PZD , na gruncie przejętym w użytkowanie przez Stowarzyszenie.
Z uiszczenia opłaty wpisowej jest zwolniony nowo przyjęty członek Stowarzyszenia posiadający prawo do działki, nabyte uprzednio na mocy decyzji PZD, na gruncie przejętym w użytkowanie przez Stowarzyszenie.
Zarząd może zawrzeć umowę dzierżawy działki z osoba fizyczną, która złożyła stosowną deklarację. Umowa dzierżawy działki może być zawarta na czas nieokreślony.
Po zawarciu umowy dzierżawy i przydziale działki dzierżawca wpłaca :
1/ opłatę inwestycyjną,
2/ opłatę dzierżawy działki za bieżący rok,
3/ pozostałe opłaty uchwalone przez walne zebranie zgodnie z niniejszym statutem.
Wpisowe i opłata inwestycyjna są bezzwrotne.
Członek zwyczajny lub dzierżawca może użytkować maksymalnie jedną działkę.
Członkiem zwyczajnym dopisanym do działki na drugim miejscu może zostać wyłącznie osoba bliska w rozumieniu niniejszego statutu. Dzierżawcą wspólnie użytkującym działkę może być jedynie współmałżonek dzierżawcy.
Współmałżonek członka Stowarzyszenia posiada pierwszeństwo w uzyskaniu członkostwa i przydziału prawa do działki.
Członek zwyczajny lub współmałżonek dzierżawcy dopisany na drugim miejscu jest równoprawnym użytkownikiem wspólnie użytkowanej działki i zwolniony jest z opłaty inwestycyjnej i wpisowego.
Korespondencja zarządu w sprawach Stowarzyszenia kierowana do członków lub dzierżawców wspólnie użytkujących działkę adresowana jest na adres pierwszego członka lub dzierżawcy.
Realizacja postanowień statutu określonych w ust.4-7, 9-10 i 13 następuje po uzyskaniu tytułu prawnego do użytkowania lub zarządzania gruntami , na których usytuowany jest rodzinny ogród działkowy.
§ 7
Rozwiązywanie członkostwa i prawa do działki.
Rozwiązywanie umowy dzierżawy działki.
Utrata członkostwa w Stowarzyszeniu następuje:
w związku ze złożeniem wniosku członka o wykreślenie z listy członków Stowarzyszenia,
w przypadku podjęcia przez zarząd uchwały o utracie członkostwa w Stowarzyszenia w związku z niewypełnianiem przez członka jego obowiązków statutowych, w szczególności długotrwałego i nieusprawiedliwionego zalegania z opłatami na rzecz ogrodu, należności lub innych zobowiązań; przez długotrwałe zaleganie należy rozumieć okres co najmniej 12 miesięcy,
Przed podjęciem uchwały o utracie członkostwa w Stowarzyszeniu zarząd wzywa członka do wypełnienia obowiązków, w szczególności do usunięcia w wyznaczonym terminie uchybień. W razie bezskutecznego upływu terminu zarząd zawiadamia członka o terminie posiedzenia zarządu, na którym jego sprawa ma być rozpatrywana oraz umożliwia mu złożenie wyjaśnień. Brak stawiennictwa członka na posiedzeniu zarządu nie wstrzymuje podjęcia uchwały. Uchwała zarządu wymaga uzasadnienia. Uchwałę niezwłocznie doręcza się członkowi. Uchwała zarządu jest podstawą do wykreślenia członka z listy członków.
Członkostwo w Stowarzyszeniu wygasa:
1/ w razie śmierci członka,
2/ w razie rozwiązania Stowarzyszenia.
W sprawach utraty członkostwa w Stowarzyszeniu zainteresowany może - po wyczerpaniu postępowania wewnątrz-organizacyjnego - dochodzić swoich praw na drodze sądowej w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały organu stowarzyszenia ogrodowego.
Prawo do działki wygasa z chwilą:
rozwiązania umowy za zgodą obu stron albo upływu terminu wypowiedzenia
śmierci działkowca
likwidacji ogrodu lub jego części, na której znajduje się działka
wypowiedzenia umowy dzierżawy przez Stowarzyszenie, z powodu rażącego naruszenia przepisów ustawy o ogrodach działkowych, lub regulaminu, lub innych przepisów porządkowych określonych przez Stowarzyszenie
6. Wypowiedzenie dokonuje się w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Wypowiedzenie musi zawierać uzasadnienie.
7. Działkowiec może wytoczyć powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezzasadne na zasadach określonych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów ustawy, sąd orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu prawa do działki na poprzednich warunkach.
8. W razie wygaśnięcia członkostwa z przyczyn określonych w ust.3 pkt. 1, stosuje się odpowiednio ust. 18
9. W przypadku zrzeczenia się członkostwa, zarząd nie jest związany warunkami zrzeczenia, chyba że chodzi o osobę bliską w rozumieniu niniejszego statutu.
10. W przypadku rozwiązania przez rozwód małżeństwa na których rzecz ustanowiono prawo do działki , w terminie 3 miesięcy od dnia ustania małżeństwa zawiadamiają Stowarzyszenie , któremu z nich przypadło prawo do działki, albo przedstawiają dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa.
11. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności o których mowa w ust. 10 Stowarzyszenie wyznaczy następny termin, nie krótszy niż miesiąc, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie terminu Stowarzyszenie może pozostawić prawo do działki jednemu z byłych małżonków. Pozostawienie prawa do działki następuje poprzez rozwiązanie umowy w stosunku do drugiego z byłych małżonków w trybie art.36 ust. 1 Ustawy o ROD.
12. Rozwiązanie członkostwa w Stowarzyszeniu może nastąpić w razie udowodnionej kradzieży, rażącego naruszenia przepisów, regulaminów, postanowień statutu, zasad współżycia społecznego lub działania na szkodę Stowarzyszenia.
13. Decyzję o rozwiązaniu członkostwa i skreśleniu z listy członków Stowarzyszenia zarząd podejmuje w formie uchwały, której odpis wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o prawie i terminie złożenia odwołania doręcza się zainteresowanemu za pokwitowaniem lub przesyła listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
14. Wykluczenie lub pozbawienie członkostwa może nastąpić poprzez podjęcie uchwał walnego zebrania członków Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie wypowiadając umowę określa przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.
Działkowiec może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania umowy.
Stowarzyszenie może wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec :
1/ pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym z korzystania z innych działek,
2/ zalega z opłatą na rzecz ogrodu lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz Stowarzyszenia za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego , miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,
Oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.
W razie wygaśnięcia członkostwa i prawa do działki na skutek śmierci członka, przy przenoszeniu prawa do działki przez niego pierwszeństwo ma współmałżonek nie będący członkiem i osoba bliska wskazana na jego następcę, a następnie jego osoby bliskie użytkujące z nim wspólnie działkę.
W przypadku ubiegania się o członkostwo zwyczajne i prawa do działki więcej, niż jednej osoby bliskiej – wybór należy do zarządu.
Jeżeli żadna z osób, określonych w ust. 17 nie złoży odpowiedniego wniosku w terminie 3 miesięcy od daty wygaśnięcia członkostwa albo nie odpowiada warunkom określonym w niniejszym statucie, zarząd nadaje członkostwo i prawo do działki osobie z listy oczekujących wg procedury określonej w statucie.
W razie braku ugody wskazania następcy prawa do działki, zarząd może odstąpić od wydania decyzji przydziału działki, a osobom zainteresowanym przysługuje prawo do rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej.
Działkowiec, który rezygnuje z działki przenosi prawo do działki na inną osobę na podstawie umowy przeniesienia prawa do działki. Umowa przeniesienia prawa do działki określa warunki zapłaty i wysokość wynagrodzenia za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce.
Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie składa oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie, bezskuteczny upływ terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. Do wniosku działkowiec obowiązany jest dołączyć uzgodniona przez strony umowę o której mowa w ust. 20, wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w art. 42 ustawy o ROD.
Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki może nastąpić z ważnych powodów i jest sporządzona w formie pisemnej z uzasadnieniem pod rygorem nieważności.
Stowarzyszenie może również odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jeżeli jednocześnie wskaże osobę, na rzecz której może nastąpić takie przeniesienie.
Osoba ta składa pisemne oświadczenie o gotowości zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenie w wysokości wskazanej we wniosku, w terminie 2 tygodni od dnia wskazania.
Każda ze stron może wytoczyć powództwo o ustalenie, że odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki jest bezpodstawna. Orzeczenie sądu o bezpodstawności odmowy zastępuje oświadczenie Stowarzyszenia w przedmiocie zatwierdzenia.
W razie wygaśnięcia prawa do działki , działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.
W razie rozwiązania umowy w przypadkach określonych w ust. 16 pkt.1-3 warunki zapłaty i wysokość wynagrodzenia za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce , ustala się w drodze porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem i działkowcem.
W razie braku porozumienia Stowarzyszenie może w trybie procesu żądać sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów w drodze licytacji.
§ 8
Kary porządkowe.
W razie naruszenia przepisów, statutu lub regulaminu Stowarzyszenia, działania na szkodę lub zaboru mienia, zasad zagospodarowania i korzystania z działki albo naruszenia zasad współżycia społecznego, zarząd może wymierzyć działkowcowi, dzierżawcy lub członkowi Stowarzyszenia jedną z kar porządkowych:
1/ upomnienie,
2/ naganę,
3/ naganę z ostrzeżeniem.
W przypadku drobnego uchybienia członek zarządu może udzielić ustnego upomnienia; nie zastosowanie się do ustnego nakazu usunięcia uchybienia lub kilkakrotne powodowanie drobnych uchybień może być podstawę do wymierzenia kary porządkowej.
Zarząd wymierza kare adekwatną do stwierdzonych naruszeń przepisów.
W przypadku udowodnionej kradzieży lub działania na szkodę Stowarzyszenia, zarząd wymierza karę porządkową o stopień wyższą, a w przypadku znacznej szkody umyślnej lub zaboru mienia o znacznej wartości, zarząd może odstąpić od wymierzenia kary porządkowej i podjąć uchwałę o natychmiastowym wykluczeniu z członkostwa w Stowarzyszeniu lub rozwiązanie umowy dzierżawy działki i pozbawienia prawa do działki.
W przypadku bezpośredniego ujęcia sprawcy kradzieży lub dewastacji mienia będącego własnością Stowarzyszenia lub działkowca oraz niezwłocznego zgłoszenia tego faktu na policję, wobec osoby której udowodniono winę, zarząd zobowiązany jest do natychmiastowego wykluczenia z członkostwa w Stowarzyszeniu lub wypowiedzeniu umowy dzierżawy oraz pozbawienia prawa do działki.
Przed zastosowaniem kary porządkowej zarząd wzywa pisemnie dzierżawcę , działkowca posiadającego prawo do działki lub członka Stowarzyszenia do usunięcia w określonym terminie stwierdzonych naruszeń przepisów.
Przed podjęciem uchwały o zastosowaniu kary, zarząd zobowiązany jest zawiadomić działkowca posiadającego prawo do działku, dzierżawcę lub członka Stowarzyszenia z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem o terminie posiedzenia zarządu , na którym jego sprawa będzie rozpatrywana oraz możliwości złożenia wyjaśnień.
Nie zgłoszenie się działkowca, dzierżawcy lub członka Stowarzyszenia prawidłowo powiadomionego , albo brak przekonywujących wyjaśnień nie wstrzymuje podjęcia uchwały.
Uchwała o wymierzeniu kary porządkowej dla swej ważności, winna być podpisana przez dwóch członków zarządu i zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o prawie , trybie i terminie odwołania.
Zarząd doręcza uchwałę o wymierzeniu kary porządkowej bezpośrednia za pokwitowaniem lub przesyła listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na koszt odbiorcy.
Działkowcy, dzierżawcy, członkowi Stowarzyszenia przysługuje prawo do odwołania komisji rozjemczej w terminie 14 dni od doręczenia.
Kolejny stopień kary porządkowej może być nałożony dla tej samej sprawy po upływie minimum 30 dni.
Zatarcie kary porządkowej następuje z urzędu po upływie 2 lat od daty jej uprawomocnienia. Zatarcie kary dokonuje zarząd , poprzez usunięcie z akt członkowskich uchwały o ukaraniu.
Zarząd, na pisemny wniosek osoby, która otrzymała karę porządkową może dokonać zatarcia kary już po upływie roku, jeżeli ukarana osoba w tym okresie nienagannie przestrzegała przepisów, regulaminów i statutu oraz zasad współżycia społecznego.
Po wyczerpaniu wszystkich stopni kar porządkowych i dalszego nie przestrzegania przepisów, regulaminów, statutu lub zasad współżycia społecznego, zarząd ma prawo do podjęcia uchwały o rozwiązaniu umowy dzierżawy lub rozwiązaniu członkostwa i pozbawienia prawa do działki zgodnie z procedurą przewidzianą w niniejszym statucie.
ROZDZIAŁ IV
Organy Stowarzyszenia
§ 9
Organami samorządu Stowarzyszenia są:
1/ Walne Zebranie Członków,
2/ Zarząd,
3/ Komisja Rewizyjna
4/ Komisja Rozjemcza.
Organy władz Stowarzyszenia pochodzą z wyboru.
Członkiem organu może być wyłącznie członek zwyczajny Stowarzyszenia.
Członek wybrany do organu Stowarzyszenia ma obowiązek :
1/ brać udział w zebraniach i aktywnie uczestniczyć w pracach, którego jest członkiem,
2/ wykonywać przyjęte obowiązki wynikające z pełnionej funkcji,
3/ reprezentować godnie interesy Stowarzyszenia i jego członków.
Członek organu winny działania lub zaniechania, przez które Stowarzyszenie poniosło szkodę, odpowiada za to osobiście.
Kadencja organów władz Stowarzyszenia trwa pięć lat, a ich wybór odbywa się podczas walnego zebrania w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
Członek organu zachowuje mandat na czas kadencji, z zastrzeżeniem ust. 8.
Mandat członka organu wygasa przed upływem kadencji w przypadku:
1/ pisemnej rezygnacji z mandatu,
2/ rozwiązania członkostwa w Stowarzyszeniu,
3/ Odwołania lub wykluczenia,
4/ wygaśnięcia mandatu członków organu powyżej 50 % jego składu pochodzącego z wyboru,
5/ likwidacji lub rozwiązania Stowarzyszenia.
Organ Stowarzyszenia może dokooptować do swojego składu innego członka, maksymalnie do 50 % składu osobowego pochodzącego z wyboru.
W przypadku utraty 50 % składu osobowego członków władz pochodzących z wyboru na wniosek zarządu winna być podjęta decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zebrania.
Dokooptowani członkowie w trakcie kadencji, którzy zostali zatwierdzeni przez walne zebranie sprawozdawcze, w rozumieniu niniejszego statutu również pochodzą z wyboru; pod warunkiem, że w zawiadomieniu o walnym zebraniu sprawozdawczym uwidoczniono punkt dotyczący uzupełnienia składu osobowego organów władz Stowarzyszenia.
Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą taką samą funkcję kierowniczą pełnić nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Dotyczy to funkcji prezesa, wiceprezesa, sekretarz, skarbnika oraz przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego. W wyjątkowych sytuacjach walne zebranie może postanowić inaczej, podejmując stosowną uchwałę.
Uchwały ( orzeczenia) organów Stowarzyszenia winny być sporządzone w formie pisemnej, zgodnie z przepisami prawa, regulaminami i statutem Stowarzyszenia, pod rygorem nieważności.
Uchwały organu władzy Stowarzyszenia podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków do głosowania ( kworum ), chyba że statut stanowi inaczej. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia głosowania tajnego.
Uchwały walnego zebrania, podjęte zgodnie z postanowieniami statutu, są obowiązujące dla niższych organów władzy, dzierżawców, działkowców i członków Stowarzyszenia.
W zebraniach zarządu z głosem doradczym mają prawo uczestniczyć; przewodniczący komisji rewizyjnej i komisji rozjemczej lub upoważnieni przez nich członkowie tych komisji, a także członkowie wspierający Stowarzyszenie oraz zaproszeni goście.
Do części posiedzenia zarządu, na którym podejmowane są sprawy dotyczące nałożenia kar porządkowych lub pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu, w odniesieniu do danego członka komisji ust. 19 nie ma zastosowania.
Członek organu zostaje wyłączony od rozstrzygnięcia spraw, jeżeli jest osobą bezpośrednio zainteresowaną albo istnieje inna okoliczność mogąca wywołać uzasadniona wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. Wyłączenie dokonuje dany organ. W głosowaniu nie bierze udziału członek tego organu, którego wyłączenia głosowania dotyczy.
Zawieszenie członka organu może nastąpić w razie konieczności wyjaśnienia uzasadnionych wątpliwości co do jego działalności niezgodnej z prawem lub interesem Stowarzyszenia.
Okres zawieszenia trwa do 3 miesięcy. W szczególnych uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia może być przedłużony, nie więcej jednak niż o dalsze 3 miesiące.
Odwołania organu lub jego członka dokonuje walne zebranie.
Członka organu może zawiesić lub odwołać również organ, którego jest członkiem.
Odwołanie następuje w formie uchwały zawierającej uzasadnienie i pouczenie o prawie ,trybie i terminie odwołania.
Odpis uchwały , o której mowa w ust. 24 i 25 doręcza się odwołanym członkom organu za pośrednictwem poczty lub osobiście za pisemny potwierdzeniem odbioru oraz poprzez wywieszenie informacji w gablotach ogrodowych.
Uchwała organu może być uchylona w przypadku, gdy przy jej podejmowaniu nie zostały uwzględnione wszystkie znane okoliczności lub gdy zostały ujawnione po jej podjęciu nowe okoliczności mogące mieć wpływ na treść uchwały.
Uchwała organu może być zmieniona przez ten organ, w przypadku gdy zawiera błędy lub inne oczywiste omyłki nie wpływające na ważność i treść uchwały.
Odwołani i wykluczeni członkowie organów Stowarzyszenia nie mogą wchodzić do końca następnej kadencji w skład organów pochodzących z wyboru.
Z chwilą wygaśnięcia mandatu członka organu, tracą ważność udzielone mu pełnomocnictwa i upoważnienia, w tym także do dysponowania środkami finansowymi znajdującymi się w kasie i na rachunkach bankowych Stowarzyszenia.
Ustępujący organ lub członek organu, wydaje pozostającemu organowi posiadane ruchomości i nieruchomości oraz dokumentację, klucze, pieczątki i inne składniki mienia Stowarzyszenia, w formie protokołu zdawczo-odbiorczego. Wydania dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od wygaśnięcia mandatu.
Walne zebranie.
§ 10
Walne zebranie członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
Prawo udziału w walnym zebraniu mają wszyscy członkowie Stowarzyszenia.
Walne zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
Walne zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
Zwyczajne walne zebranie dzielą się na :
1/ sprawozdawcze, które zwołuje się raz w roku , w terminie do 31 maja,
2/ sprawozdawczo-wyborcze, które zwołuje się co pięć lat, w terminie do 31 maja.
Walne zebranie zwołuje zarząd, powiadamiając członków zwyczajnych w formie pisemnej o miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad, za pośrednictwem poczty lub doręczając zawiadomienia bezpośrednia za pokwitowaniem odbioru, a także dodatkowo poprzez wywieszenie zawiadomień i porządku obrad w gablotach ogrodowych co najmniej na 14 dni przed terminem walnego zebrania.
W zawiadomieniu o walnym zebraniu winien być określony termin i miejsce wyłożenia do wglądu materiałów sprawozdawczych minimum na 5 dni przed terminem walnego zebrania.
Nie zwołanie walnego zebrania do dnia 31 maja może stanowić podstawę do zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania. Uchwałę w tym zakresie podejmuje komisja rewizyjna lub wspólnie posiedzenie wszystkich władz Stowarzyszenia, zwołane na wniosek minimum pięciu członków tych organów.
Walne zebranie jest prawomocne w pierwszym terminie, kiedy ilość członków zwyczajnych obecnych na zebraniu wraz z posiadanymi przez nich pełnomocnictwami stanowią łącznie co najmniej połowę całkowitej ilości członków zwyczajnych uprawnionych do głosowania.
Walne zebranie może być zwołane w drugim terminie, co najmniej pół godziny po wyznaczonej godzinie rozpoczęcia zebrania w pierwszym terminie, o ile w zawiadomieniu o walnym zebraniu podano również możliwość odbycia go w drugim terminie i pouczono członków o tym , że uchwały podjęte w drugim terminie są ważne i obowiązujące wszystkich bez względu na liczbę członków zwyczajnych obecnych na tym zebraniu.
Walne zebranie w drugim terminie jest uprawnione do wyboru władz i podejmowania uchwał , z zastrzeżeniem uchwał określonych w ust. 17.
Uchwały walnego zebrania podpisują przewodniczący i sekretarz ( protokolant) zebrania. Uchwały winny być parafowane przez prezesa zarządu.
Rażące naruszenie postanowień statutu w zakresie procedur, przepisów i obowiązków może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności walnego zebrania.
Uchwały walnego zebrania zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. , chyba że statut stanowi inaczej.
Na żądanie 50 % obecnych członków uprawnionych do głosowania uchwały walnego zebrania mogą być podejmowane w głosowaniu tajnym.
Walne zebranie członków ma prawo podejmowania wszelkich innych uchwał nie zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji innych organów Stowarzyszenia.
Podjęcie uchwały o zmianie Statutu, likwidacji ogrodu, jego części albo też zawieszeniu działalności lub rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku , uchwalane jest przez Walne zebranie w pierwszym terminie i wymaga kwalifikowanej większości głosów.
Wniosek o zmianę Statutu, likwidację ogrodu lub jego części, zawieszenie działalności lub rozwiązania Stowarzyszenia może zgłosić zarząd, po zasięgnięciu opinii Kolegium Stowarzyszenia albo 50 % członków obecnych na walnym zebraniu w pierwszym terminie.
Nadzwyczajne walne zebranie może być zwołane w każdym czasie do rozpatrzenia ważnych spraw należących do kompetencji walnych zebrań sprawozdawczych, sprawozdawczo-wyborczych:
1/ z inicjatywy zarządu,
2/ na wniosek komisji rewizyjnej , gdzie uchwała w tej sprawie została powzięta kwalifikowaną większością głosów,
3/ na wniosek minimum 30% członków uprawnionych do głosowania.
Nadzwyczajne walne zebranie obraduje wyłącznie w sprawach, dla których zostało zwołane a ich tematy zostały uwidocznione w zawiadomieniach dostarczonych członkom zwyczajnym Stowarzyszenia , ust.6 stosuje się odpowiednio.
Zarząd Stowarzyszenia jest zobowiązany zwołać nadzwyczajne walne zebranie w terminie dwóch miesięcy, licząc od daty otrzymania żądania lub wniosku określonego w ust.18 pkt. 2 i 3.
W walnym zebraniu mają prawo uczestniczenia :
1/ z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
2/ z głosem doradczym – członkowie wspierający i członkowie honorowi.
Członek Stowarzyszenia posiadający prawo głosowania może również głosować ilością głosów osób bliskich w rozumieniu niniejszego statutu, wówczas winien posiadać pełnomocnictwo do głosowania na piśmie podpisane przez uprawnionych członków do głosowania. Autentyczność upoważnienia winna być potwierdzona przez członka prezydium zarządu. Pełnomocnictwo załącza się do listy obecności walnego zebrania, które stanowi jej integralną część.
Każdy członek Stowarzyszenia uprawniony do głosowania, posiadający pełnomocnictwo do głosowania od osób bliskich z oznaczoną ilością głosów, po podpisaniu listy obecności otrzymuje zbiorową kartę do głosowania z wyraźnie oznaczoną ilością łącznie posiadanych głosów wynikających z pełnomocnictwa. Członkowie zwyczajni obecni podczas walnego zebrania winni posiadać indywidualne karty do głosowania ( np. różniące się wzorem i/lub kolorem). Szczegółowe wzory kart do głosowania określa zarząd przed każdym walnym zebraniem.
Obradami walnego zebrania kieruje prezydium zebrania w składzie : przewodniczący, sekretarz (protokolant) i członkowie . Przewodniczący przewodniczy i prowadzi zebranie tylko w sprawach spornych konsultuje się z pozostałymi członkami prezydium.
Przewodniczącego i prezydium walnego zebrania wybierają spośród siebie członkowie uprawnieni do głosowania w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
Przewodniczącym zebrania nie może być prezes zarządu oraz przewodniczący komisji statutowych.
Wybory do organów Stowarzyszenia przeprowadzane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Na żądanie co najmniej połowy członków zwyczajnych obecnych na walnym zebraniu, wybór organów Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu tajnym.
W razie nie przyjęcia sprawozdania organu Stowarzyszenia, walne zebranie na pisemny wniosek podpisany przez minimum pięciu członków uprawnionych do głosowania może odwołać i powołać w jego miejsce nowy organ Stowarzyszenia, je żeli podczas głosowania obecnych jest ponad połowa członków uprawnionych do głosowania, a uchwały o odwołaniu i powołaniu organu zapadły bezwzględną większością głosów.
Do kompetencji walnego zebrania w szczególności należy;
1/ uchwalanie zmian w statucie,
2/ uchwalanie uchwał, programów działania i regulaminów zgłaszanych przez władze Stowarzyszenia,
3/ odwołanie i wybór władz Stowarzyszenia
4/ uzupełnienie składu osobowego władz Stowarzyszenia w przypadku ich zdekompletowania,
5/ nadanie godności członka honorowego Stowarzyszenia,
6/ dokonanie oceny działalności zarządu za okres sprawozdawczy na podstawie przedstawionego sprawozdania zarządu,
7/ rozpatrzenie sprawozdania i wniosków komisji rewizyjnej dotyczących działalności zarządu w okresie sprawozdawczym,
8/ zatwierdzenie, na wniosek komisji rewizyjnej, sprawozdania z działalności zarządu, sprawozdania finansowego oraz bilansu rocznego Stowarzyszenia,
9/ rozpatrzenie zaskarżonych uchwał władz Stowarzyszenia,
10/ rozpatrzenie sprawozdań komisji rewizyjnej i rozjemczej,
11/ przyjęcie sprawozdań komisji rewizyjnej i komisji rozjemczej za okres sprawozdawczy,
12/ uchwalanie budżetu na bieżący rok :
uchwalanie rocznego planu pracy i preliminarza finansowego,
uchwalanie wysokości opłat na rzecz ogrodu i składek członkowskich na potrzeby Stowarzyszenia,
uchwalenie pokrycia niedoborów na kontach rozrachunkowych za poprzedni rok obrachunkowy, wraz z terminami ich uiszczania, w szczególności : opłaty energetycznej, wodociągowej i komunalnej,
uchwalanie wysokości opłat dla osób dzierżawiących działki, wraz z terminami ich uiszczania,
podjęcie uchwały w sprawie wykonywania prac na rzecz bieżącego funkcjonowania ogrodów lub ekwiwalentu za niewykonanie tych prac,
podjęcie uchwał dotyczących inwestycji i remontów ze wskazaniem udziału członków w pracach na te cele lub ekwiwalentu za niewykonanie tych prac.
13/ przestrzeganie zasady, aby wysokość opłat inwestycyjnych i remontowych podnoszących wartość środków trwałych, nie była mniejsza od wartości umorzonych środków trwałych za poprzedni rok obrachunkowy,
14/ rozpatrywanie wniosków i projektów uchwał zgłaszanych podczas walnego zebrania oraz podejmowanie stosownych uchwał, jeśli w zawiadomieniu był ujęty temat dotyczący problematyki tych uchwał,
15/ podjęcie uchwały o likwidacji lub powiększeniu ogrodu, do którego Stowarzyszenie posiada tytuł prawny,
16/ podjęcie uchwały o zawieszeniu działalności lub rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
Do kompetencji walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego należy ponadto:
1/ uchwalanie programu działania na okres kadencji,
2/ udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi na koniec kadencji,
3/ ustalenie liczby członków zarządu, komisji rewizyjnej i komisji rozjemczej w granicach przewidzianych w statucie,
4/ wybór członków zarządu, komisji rewizyjnej i komisji rozjemczej.
W przypadku nie dokonania wyboru organów, o których mowa w ust. 30. pkt.4 , walne zebranie jest nieważne.
Zarząd
§ 11
Zarząd jest naczelną władzą Stowarzyszenia. Prowadzi sprawy i kieruje całokształtem Stowarzyszenia, reprezentuje go na zewnątrz według zasad określonych w niniejszym statucie i ponosi odpowiedzialność przed walnym zebraniem.
Zarząd reprezentuje interesy Stowarzyszenia i jego członków przed organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej w sprawach administracyjnych i podatkowych. Posiadając stosowne umocowanie może reprezentować interesy zbiorowe swych członków w sprawach spornych i w Sądzie.
W zakresie swoich kompetencji określonych niniejszym statutem zarząd działa w imieniu i reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz, w tym w sprawach sądowych, administracyjnych, podatkowych.
Do spraw zarządu należy w szczególności zawieranie umów dzierżawy działki, zatwierdzanie umowy przeniesienia prawa do działki oraz umów w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem Stowarzyszenia.
Prezes zarządu lub zastępujący go wiceprezes łącznie z innym członkiem zarządu umocowany jest do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym do ustanowienia pełnomocników procesowych. W sprawach ogólnych i informacyjnych nie mających znaczenia na zobowiązania finansowe wobec Stowarzyszenia wystarczy podpis prezesa lub zastępującego go wiceprezesa.
Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych upoważniony jest Prezes Zarządu lub Wiceprezes działający łącznie z innym członkiem Zarządu.
Sprawy przekraczające zakres zarządu wymagają zgody walnego zebrania.
Zarząd organizuje i może prowadzić działalność gospodarczą w ramach obowiązujących przepisów prawa oraz warunkach określonych w regulaminie i statucie Stowarzyszenia.
Zarząd składa się 3 do 7 członków.
Liczbę członków zarządu ustala walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w granicach określonych w ust. 9
Po wyborze zarządu przez walne zebranie , zarząd na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona prezydium, w skład którego wchodzą : prezes, wiceprezes, sekretarz, skarbnik.
W trakcie kadencji zarząd może dokonywać zmian w składzie prezydium zarządu z wyłączeniem funkcji prezesa. Odwołanie prezesa zarządu jest równoznaczne z wygaśnięciem mandatów wszystkich członków zarządu.
Zarząd dokonuje podziału obowiązków pomiędzy swoich członków.
Prezes kieruje pracami zarządu i przestrzega zasady kolegialnego podejmowania uchwał.
Posiedzenia zarządu powinny odbywać się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy na kwartał.
Posiedzenia zarządu zwołuje prezes lub zastępujący go w pełnieniu obowiązków wiceprezes. Posiedzenie należy zwołać również na wniosek co najmniej 50 % liczby członków zarządu, a także na wniosek komisji rewizyjnej lub komisji rozjemczej.
W okresie między posiedzeniami zarządu prezes ma prawo zwołać prezydium zarządu i konsultować się w sprawach bieżącego zarządzania.
Posiedzeniu zarządu przewodniczy prezes lub zastępujący go w pełnieniu obowiązków wiceprezes.
Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy obecności minimum 50 % członków składu osobowego zarządu. W przypadku równej ilości głosów decydujący głos należy do prezesa lub zastępującego go w pełnieniu obowiązków wiceprezes.
Dla sprawnego wykonywania zadań zarząd, w zależności od potrzeb może powoływać i odwoływać komisje zadaniowe stałe i doraźne jako wewnętrzne jednostki pomocniczo-doradcze. Przewodniczącym komisji zadaniowej jest członek zarządu.
Zarząd prowadzi ewidencję działek, która obejmuje :
1/ numer porządkowy działki,
2/ powierzchnię działki,
3/ imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby lub osób, którym przysługuje tytuł prawny do działki i rodzaj tego tytułu prawnego.
Do zakresu działania zarządu należy prowadzenie spraw Stowarzyszenia , w tym szczególności:
1/ realizacja uchwał walnego zebrania,
2/ przestrzeganie przepisów, statutu i regulaminów Stowarzyszenia,
3/ realizacja obowiązków wynikających z przepisów podatkowych dotyczących Stowarzyszenia,
4/ prowadzenie ewidencji działek , odpowiednie zabezpieczenie dokumentacji Stowarzyszenia, dokumentacji członków, działkowców oraz dzierżawców,
5/ dbałość o estetyczny wygląd ogrodu, organizowanie konkursów i prac na rzecz Stowarzyszenia,
6/ prowadzenie nadzoru nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem działek,
7/ utrzymanie należytym stanie urządzeń, budynków i budowli stanowiących własność Stowarzyszenia,
8/ realizacja inwestycji i remontów zgodnie z trybem i zasadami obowiązującymi w Stowarzyszeniu,
9/ gospodarowanie funduszami przeznaczonymi na potrzeby Stowarzyszenia w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i planem finansowym uchwalonym przez walne zebranie,
10/ ustalenie wysokości opłaty inwestycyjnej wnoszonej przez nowych członków, obliczonej według zasady przeliczenia wartości środków trwałych dzielonej na ilość działek w Stowarzyszeniu.
11/ ustalenie i po zatwierdzeniu przez walne zebranie pobieranie składki członkowskiej oraz innych opłat i należności na rzecz Stowarzyszenia,
12/ terminowe płatności zobowiązań,
13/ prowadzenie spraw zgodnie z postanowieniami statutu, uchwałami walnego zebrania,
14/ przygotowanie budżetu Stowarzyszenia,
15/ sprawowanie zarządzania majątkiem Stowarzyszenia,
16/ podejmowanie decyzji w sprawie zbycia lub nabycia majątku trwałego i wyposażenia,
17/ zwoływanie walnych zebrań członków Stowarzyszenia,
18/ podejmowanie uchwał w sprawach przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia , zatwierdzenia prawa do działki oraz rozwiązywanie członkostwa,
19/ podejmowanie uchwał w sprawach zawierania i rozwiązywania umów dzierżawy działek,
20/ podejmowanie uchwał w sprawie współpracy z innymi organizacjami i Stowarzyszeniami,
21/ składanie sprawozdań ze swej działalności na walnym zebraniu,
22/ opracowywanie regulaminów wspierających zarządzanie ogrodami : regulaminy obowiązują od czasu ich zatwierdzenia przez walne zebranie,
23/ koordynowanie działalności komisji zadaniowych powołanych do prowadzenia powierzonych im obowiązków.
Komisja Rewizyjna
§ 12
Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli pracy zarządu i działalności Stowarzyszenia. Podlega wyłącznie walnemu zebraniu członków Stowarzyszenia.
Członkami komisji rewizyjnej nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem , a także nie może być powiązana lub spokrewniona w żaden sposób z członkami zarządu.
Komisja rewizyjna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu , zatwierdzonego przez walne zebranie.
Komisja rewizyjna składa się z 3 do 5 członków.
Komisja rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza.
Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
Do zakresu działania komisji rewizyjnej należy prowadzenie kontroli zarządu i działalności Stowarzyszenia, a w szczególności:
1/ kontrolowanie całokształtu działalności Stowarzyszenia,
2/ ocena pracy zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu,
3/ występowanie do zarządu z wnioskami i zaleceniami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
4/ zgłaszanie zarządowi umotywowanych wniosków o uchylenie uchwał zarządu, sprzecznych z postanowieniami prawa, statutu lub uchwałami organów Stowarzyszenia,
5/ wnioskowanie o odwołanie zarządu lub poszczególnych członków zarządu w przypadku ich bezczynności lub nadużyć,
6/ prawo do żądania zwołania posiedzenia zarządu albo zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania w przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości lub nie wywiązywania się przez zarząd z jego statutowych obowiązków,
7/ składanie podczas walnego zebrania sprawozdań ze swej działalności,
W przypadku określonym w ust. 7 pkt. 6 – walne zebranie winno być zwołane przez zarząd w terminie nie dłuższym niż 60 dni od daty zgłoszenia wniosku odwołanie zarządu, a posiedzenie zarządu nie później niż w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku o odwołanie członka zarządu.
Komisja rewizyjna przeprowadza kontrole z własnej inicjatywy lub na polecenie walnego zebrania. Zawiadomienie z określeniem terminu i zakresu kontroli komisja rewizyjna dostarcza zarządowi co najmniej z 14 dniowym wyprzedzeniem w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Komisja rewizyjna powinna przeprowadzić kontrolę i ocenę działalności zarządu co najmniej dwa razy w roku, po zakończeniu roku obrachunkowego, zobowiązana jest do weryfikacji bilansu i przedstawienia na walnym zebraniu sprawozdania z kontroli finansowej zarządu i działalności Stowarzyszenia.
Komisja rewizyjna przeprowadza kontrole obejmujące wykonanie uchwał walnego zebrania dotyczące planu pracy poprzez ustosunkowanie się do wykonanego zakresu prac i sporządzonego przez zarząd sprawozdania merytorycznego i finansowego.
Komisja rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Protokoły z kontroli oraz wnioski i zalecenia komisja rewizyjna przekazuje zarządowi w terminie 14 dni od daty przeprowadzonych kontroli, a w razie stwierdzenia uchybień także walnemu zebraniu.
Ocena za okres kadencji zarządu przedstawiana jest na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym z wnioskiem w sprawie absolutorium dla ustępującego zarządu.
Komisja Rozjemcza
§ 13
Komisja rozjemcza prowadzi działalność mediacyjną, rozjemczą i orzekająca.
Komisja rozjemcza składa się z 3 do 5 członków.
Komisja działa na podstawie regulaminu , uchwalonego przez walne zebranie.
Komisja rozjemcza wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza.
Komisja rozjemcza podejmuje uchwały w formie postanowień lub orzeczeń.
Do kompetencji komisji rozjemczej należy prowadzenie mediacji , rozpatrywanie sporów miedzy członkami Stowarzyszenia, a w szczególności:
1/ prowadzenie mediacji w sporach pomiędzy członkami Stowarzyszenia, zawarcie ugody następuje w formie pisemnej, jeżeli mediacja nie zakończy się ugodą, sprawę przejmuje zarząd,
2/ rozpatrywanie spraw spornych i odwołań członków Stowarzyszenia od uchwał zarządu lub komisji rewizyjnej,
3/ rozpatrywanie spraw wniesionych przez zarząd lub komisję rewizyjną w odniesieniu do członków Stowarzyszenia lub osób pełniących funkcje we władzach Stowarzyszenia,
4/ rozpatrywania spraw związanych z naruszaniem postanowień statutu i regulaminów Stowarzyszenia.
Strony , które zawarły ugodę , zobowiązują się do jej wykonania i przestrzegania zawartych w niej ustaleń.
Jeżeli jedna ze stron ( lub obie) nie wywiązują się z warunków ugody, sprawę rozstrzyga zarząd.
Ugoda sprzeczna z prawem powszechnie obowiązującym, postanowieniami statutu lub regulaminu Stowarzyszenia jest z mocy prawa nieważna.
Postępowanie pojednawcze przed komisją rozjemczą Stowarzyszenia może być wszczęte na wniosek działkowca lub Stowarzyszenia. Wszczęcie postępowania pojednawczego nie może być warunkiem dochodzenia roszczeń przed sądem powszechnym.
ROZDZIAŁ V
Majątek i fundusze
§ 14
Majątek Stowarzyszenia stanowią; nieruchomości, ruchomości i fundusze.
Źródłami powstawania majątku Stowarzyszenia są :
1/ składniki majątku będące w posiadaniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zjednoczenie jako jednostki organizacyjnej stowarzyszenia ogrodowego o którym mowa w art. 65ust.1 pkt. 1 ustawy, w sytuacji sukcesji uniwersalnej o której mowa w art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych,
2/ składki członkowskie, opłaty na rzecz ogrodu, wpisowe, opłaty inwestycyjne oraz wpłaty na fundusz statutowy, oświatowy i rozwoju,
3/ wpłaty od członków i dzierżawców,
4/ wpłaty z ofiarności publicznej, ze sponsoringu,
5/ wpływy z działalności statutowej i z majątku Stowarzyszenia,
6/ dotacje, zapisy, spadki, darowizny i umorzenia podatkowe.
Majątek Stowarzyszenia nie podlega podziałowi między jego członków.
Ruchomości i nieruchomości stanowiące własność Stowarzyszenia oraz środki pieniężne pochodzące ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów i innych źródeł stanowią podstawę funkcjonowania Stowarzyszenia w celu realizacji zadań określonych niniejszym statutem.
Nasadzenia, urządzenia, obiekty i mienie znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca są jego własnością.
Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza zarząd.
Stowarzyszenie posiada następujące fundusze:
1/ fundusz statutowy,
2/ fundusz rozwoju,
3/ fundusz oświatowy,
4/ fundusz rozrachunkowy,
5/ fundusze celowe utworzone przez zarząd lub walne zebranie członków Stowarzyszenia.
W zależności od potrzeb zarząd może tworzyć i zatwierdzać konta rozrachunkowe, analityczne i syntetyczne zgodnie z zasadami rachunkowości.
Środki pieniężne winny być przechowywane na koncie bankowym Stowarzyszenia. Zarząd określa pogotowie kasowe, które winno być utrzymane w określonym terminie po zbiórce dokonanych opłat gotówkowych lub pobraniu środków finansowych na dokonanie płatności gotówkowych.
Fundusz statutowy w szczególności przeznaczony jest na bieżące funkcjonowanie zarządu, bieżące utrzymanie ogrodów, konserwację infrastruktury, wynagrodzenie księgowej, gospodarzy ogrodu i członków zarządu oraz inne koszty bieżącego utrzymania i zarządzania , nie należące do innych funduszy.
Fundusz rozwoju przeznaczony jest do nabywania nieruchomości , ruchomości i wyposażenia, finansowania inwestycji i remontów oraz usług wykonywanych przez elektryka i konserwatora, modernizacji, budowy lub rozbudowy budynków i budowli, urządzeń oraz infrastruktury służącej do wspólnego użytku przez członków Stowarzyszenia, ich rodziny oraz innych użytkowników działek.
Fundusz oświatowy przeznaczony jest na prowadzenie działalności charytatywnej, opiekuńczej, oświatowej, kulturalnej, wychowawczej, szkoleniowej, sportowej, rekreacyjnej, krajoznawczej, turystycznej oraz innej o podobnym charakterze dla realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.
Fundusz rozrachunkowy przeznaczony jest na regulowanie bieżących opłat za wywóz odpadów komunalnych, opłat za pobór wody i energii elektrycznej, a także innych rozliczeń rozrachunkowych.
Dysponentem funduszy jest zarząd Stowarzyszenia, gromadząc i wydatkując środki na podstawie planu finansowego i rocznych preliminarzy finansowych obejmujących rok obrachunkowy.
Zarząd ma prawo do korekty planu finansowego lub czasowego przesunięcia środków między poszczególnymi funduszami w ramach danego roku obrachunkowego.
Zarząd zobowiązany jest do wykorzystania otrzymanych dotacji, darowizny lub pomocy publicznej zgodnie z celem jej przeznaczenia, a w przypadku braku określonego celu, przeznaczenia jej na działalność statutową.
Dotacje, darowizny i pomoc publiczna przeznaczona na dofinansowanie realizacji celów statutowych winny być gromadzone na funduszu oświatowym i funduszu rozwoju wg proporcji określonych przez zarząd.
Zarząd sporządza odrębne sprawozdanie z poszczególnych funduszy w ramach rocznego sprawozdania finansowego.
Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
Stowarzyszenie prowadzi rachunkowość na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących na podstawie planu kont Stowarzyszenia uchwalonego przez zarząd i zatwierdzonego przez walne zebranie.
Stowarzyszenie według zasad określonych w powszechnie obowiązujących przepisach może podejmować i prowadzić działalność gospodarczą mającą na celu realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej i formie jej prowadzenia przez Stowarzyszenie należy do walnego zebrania.
Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji jego celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków.
Wydatkowanie i rozliczenie środków z funduszy Stowarzyszenia podlega kontroli komisji rewizyjnej.
ROZDZIAŁ VI
Postanowienia przejściowe i końcowe
§ 15
Zarząd Stowarzyszenia powoła Komisję do opracowania następujących regulaminów, które zostaną uchwalone przez walne zebranie członków Stowarzyszenia :
1/ regulamin rodzinnego ogrodu działkowego,
2/ regulamin działania komisji rewizyjnej,
3/ regulamin działania komisji rozjemczej.
W przypadku likwidacji części ogrodu działkowego, do którego Stowarzyszenie posiada odpowiedni tytuł prawny, odszkodowanie za zlikwidowany majątek stanowiący własność Stowarzyszenia, przeznacza się na dofinansowanie pozostałej części ogrodu, a członkom Stowarzyszenia, którzy utracili w ten sposób swe działki wypłacane jest odszkodowanie za składniki majątkowe znajdujące się na działkach, a stanowiące ich własność .
W przypadku likwidacji działki ogrodu działkowego, do którego Stowarzyszenie posiada odpowiedni tytuł prawny , odszkodowanie za majątek i mienie na zlikwidowanej działce przysługuje dla działkowca posiadającego prawo do działki wg wartości jego odtworzenia.
Podejmując uchwałę o likwidacji ogrodu, jego części lub o rozwiązaniu Stowarzyszenia – walne zebranie określa sposób przeprowadzenia likwidacji. Majątek zlikwidowanego ogrodu lub rozwiązanego Stowarzyszenia przeznacza się na rzecz jego członków.
W sprawach dotyczących rozwiązania lub likwidacji Stowarzyszenia, a nie uregulowanych w statucie, mają zastosowanie odpowiednie przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o Stowarzyszeniach ( Dz. U. 1989 r. nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).
Statut Stowarzyszenia wchodzi w życie po jego zarejestrowaniu przez IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Koszalinie.